• DOLAR
  9,2620
  %0,92
 • EURO
  10,7921
  %1,11
 • ALTIN
  526,44
  %-0,64
 • BIST
  1.410
  %-0,16
“Doç. Dr. Palabıyık Yazdı: İyi Parti Bitlis İl Başkanına Zor Sorular”

“Doç. Dr. Palabıyık Yazdı: İyi Parti Bitlis İl Başkanına Zor Sorular”

Seçimlerin tartışıldığı zaman aralığında her siyasal tercih bir tutum olarak karşımıza çıkmakta ve bu tutum da belirli siyasal süreçlerden beslenmektedir. Tutumları ve siyasal süreçleri belirleyen ise siyasetin etrafını çepeçevre saran halkın beklentileridir. Herhangi bir siyasal tercihin belirlendiği en önemli aşama olan halkın tutumu ise ancak verilen söz ve yapılan hizmetlerle anlaşılabilir. Oy kullanacak olan halk, siyasilerin demeçlerine ve tutumlarına göre tercih belirleyeceği için neyin halkın yararına olacağını yahut halka zarar vereceğini de yine halk kendisi belirler lakin söylenenler hiçbir zaman unutulmaz.

Seçimlere birbııçuk yıl gibi bir zaman aralığı kalmışken hangi siyasi partilerin nerede duracağı da yavaş yavaş netleşmektedir. Görülebildiği kadarıyla Millet İttifakı’nda CHP-İYİ Parti-DP ve SP partileri yer alırken HDP’nin gizli küçük ortak olarak kalacağı aşikârdır. Elbette İyi parti tabanı gereği HDP ile yakın olmaktan kaçınırken, HDP’nin, İyi partinin bu tavrına nasıl cevap vereceği merakla beklenmektedir. Ama esas sorulması gereken sorular HDP’ye değil İyi partiye sorulmalıdır. Çünkü İyi partinin, Bitlis ilindeki tercihlerini belirleyecek olan yine Kürt halkıdır. Bu sebepten bizler de İyi parti Bitlis il başkanına yönelik beş temel soru yönlendireceğiz;

1-HDP, Millet İttifakına destek vermek için Türk Askerlerinin Suriye’den çekilmesini isterse İyi parti Bitlis il başkanı bunu kabul eder mi?

Bildiğimiz gibi Suriye’nin kuzeyinde ciddi bir mücadele verilmektedir ve bu mücadele terör örgütleri olan PKK ve YPG isimli, ABD destekli otonom yapılanmalara karşı devam etmektedir. HDP’nin, bu yapıları desteklediği aşikârken, HDP’nin desteğine ihtiyacı olan Millet İttifakı bileşeni İyi parti Bitlis il başkanının bu konuda ne düşündüğünü merak ediyor ve kendisinden cevap bekliyoruz.

2-İyi Parti ve HDP yanyana gelmek zorunda kalırsa Bitlis İyi parti il başkanı bunu kabul eder mi?

Bilindiği gibi Meral Akşener ülkücü kökenli bir isimdir ve devletin menfaatleri doğrultusunda çalıştığını iddia etmektedir. Sayın Akşener’e rağmen, Bitlis İyi parti il başkanı HDP ile yanyana gelme zaruriyeti doğarsa nasıl bir yol izleyecektir. Yine bu konuyu merak ediyor ve kendisinden cevap bekliyoruz.

3-İyi Parti Bitlis İl Başkanı HDP’yi, PKK’nın siyasal alandaki temsilcisi olarak görmekte midir?

HDP’ye dair devam eden kapatılma davası iddianamesinde HDP’nin, PKK’nın siyasal alandaki uzantısı olduğu ve birçok açıdan PKK’nın istediği alanda siyaset yaptığı ileri sürülmüş ve çeşitli örnekler verilmiştir. Elbette ülkemizde herhangi bir siyasal partinin kapatılması demokratik açıdan olumlu bir yansıma değildir lakin TBMM’de rasyonel siyaset üretmek zorunda olan herhangi bir siyasal partinin, terör örgütleri ile yakından ilişkisi tespit edildiğinde sürecin nasıl işleyeceği açıktır. HDP, bir tercih olarak PKK’dan uzak durmamış ve bugün, HDP Diyarbakır il binası önünde evlatlarını isteyen ailelerin protestosuna mazur kalmıştır. Annelerin feryadına rağmen HDP’nin sessiz kalışı, HDP’yi masum kılmamakta ve PKK’nın taleplerini bizzat gerçekleştirdiklerini de ortaya koymaktadır. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı İyi Parti Bitlis il başkanının HDP’yi, PKK’nın siyasal alandaki uzantısı olarak görüp görmediğini merak ediyor ve kendisinden cevap bekliyoruz.

4- İyi Parti Bitlis il başkanı Diyarbakır Annelerini ziyarete gitmiş midir/gidecek midir?

Millet İttifakı sürecinden önce Meral Akşener’in, Diyarbakır Annelerine olan desteği ortadayken, Millet İttifakı sonrası Meral hanımı bekleyen ailelerin bir sorusu vardı? “Meral

Akşener bizleri ne zaman ziyarete gelecek?”. Meral hanım bu soruya İttifak sonrası hiçbir zaman cevap vermedi ve cevap vermekten de kaçındı. Halbuki, HDP il binası önünde bekleyen ailelerin tek isteği evlatlarına kavuşmaktı lakin sayın Akşener’in, ülkenin bütün meselelerine duyar kasmasına rağmen aileler ile alakalı tek bir adım atmamış olması kendisinin de nerede durduğunu ortaya koymuştur. Buna rağmen İyi parti Bitlis il başkanının Diyarbakır Annelerine karşı olan tavrını öğrenmek istiyoruz. Hatta daha ileri giderek, acaba kendisi içlerinde Bitlisli ailelerinde olduğu evlat nöbetindeki anne ve babaları ziyarete gidecek midir? İyi parti Bitlis il başkanının, HDP’nin aracılık ettiği bilinen ve PKK tarafından kaçırılan çocuklarını isteyen ailelere karşı olan tavrını merak ediyor ve kendisinden cevap bekliyoruz.

5-İyi parti Bitlis il başkanı, HDP’den 2023 seçim sürecinde destek isteyecek midir?

Bilindiği gibi Millet İttifakının küçük ortağı olan HDP’nin, Doğu ve Güney Doğu illerinde belirli bir oranda oy potansiyeli mevcuttur. Bu sebepten 2023 seçim sürecinde bölgede seçime dahil olacak olan İyi parti de bu süreci kontrol etmek için bazı adımlar atacaktır. Acaba, İyi parti Bitlis il başkanlığı 2023 seçimlerinde HDP ile birlikte bölgede bir strateji belirleyecek midir? Çünkü Millet ittifakının bölgedeki en büyük yardımcısı oy oranı açısından HDP olacaktır. Bu sebepten İyi parti Bitlis il başkanı HDP ile bir ortalığa gidecek midir? Bu konuyu merak ediyor ve kendisinden cevap bekliyoruz.

Sorduğumuz beş soru, özellikle İyi parti Bitlis il başkanlığını ve tabi ki genel merkezin tavrını da öğrenmemizi sağlayacaktır. Siyasi geçmişi açısından ülkücü bir bağlama sahip olan İyi Parti’nin Bitlis il temsilciliği de sorgulanmadan mevcut siyasal geçmişe dahil edilecektir. Lakin HDP ile olan siyasal ilişkilerin boyutunun ne olacağı merak edilmektedir. Bu merak ise ancak yukarıda sorulan sorulara verilecek cevaplar ile anlaşılabilir. Böylece İyi parti Bitlis il temsilciğinin iyi mi yoksa kötü olduğu ortaya çıkacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

reklam